Pozycjonowanie w sieci - co to jest?

Czym jest pozycjonowanie w sieci?Najczęstszym zadawanym pytaniem przez naszych klientów jest: pozycjonowanie stron internetowych czyli w jakich przypadkach skutkuje, z czym to się je oraz jak długo trwa. Wielu ludzi często zadaje pytania pokroju „czym jest pozycjonowanie?”, „od czego może zależeć pozycja w wyszukiwarce internetowej?”, „Czy mogę w jakiś sposób wpływać na wyniki w Google?”, „ile powinno się zainwestować w pozycjonowanie?” i wiele innych. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć Państwu na te wszystkie pytania.

Pigułka wiedzy - czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach, zwane również SEO czyli, Search engine optimization, jest zbiorem czynności mających na celu osiągnięcie wysokiej pozycji strony internetowej, w wynikach wyszukiwania na przykład wyszukiwarce Google. Przykładowo, jeżeli otwieramy np. sklep internetowy i zaczniemy pozycjonować naszą witrynę w wyszukiwarkach, szybciej pojawimy się w tzn. Topce , dzięki czemu pozyskamy większą ilość klientów oraz odwiedzających naszą witrynę, którzy w przyszłości polecą ją znajomym.

Co przyczynia się na pozycja w wyszukiwarce?

Na pozycję wyszukiwarki przyczynia się wiele czynników. Przede wszystkim konkurencja która jest coraz większa. Jeżeli nasze słowo kluczowe jest popularne czyli istnieje wiele stron na ten temat, które również są pozycjonowanie – dużo trudniej będzie wypozycjonować taką stronę. Np. „fotel fioletowy” – rzadko która osoba pozycjonuje się na taką frazę, stąd też łatwiej będzie zająć szczyty wyszukiwarki, sprawa wygląda inaczej jeżeli chodzi o wyszukane frazy, bardziej ogólnikowe typu nieruchomości czy też marki.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania jest ilość oraz jakość linków z innych stron, które prowadzą do naszej witryny. Często nazywane Back links. Jak zdobyć takie linki i jak trudne to jest? Nie jest to ani proste, ani tanie, aby je posiadać i dobrze wykorzystać trzeba mieć dużą wiedzę oraz znajomości i dojścia.

Trzecią, ale za to najbardziej cenioną sprawą, która ma wpływ na miejsce naszej strony w wyszukiwarkach, jest sama strona, a dokładniej treść, czyli słowa na niej zawarte oraz sama budowa strony zarówno pod względem kodu i jak również wewnętrznej struktury linkowania oraz wiele, wiele więcej aspektów wpływających na budowę strony widzianą oczami wyszukiwarki.

Jak można samodzielnie wpływać na wyniki w wyszukiwarkach?

Często słyszy się narzekania, że strona jest niewidzialna dla wyszukiwarek, że trudno ją znaleźć, że mimo iż posiadamy witrynę, nikt o niej nie wie pojawia się wtedy pytanie dlaczego? Niestety nie da się jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyn braku popularności witryny może być bardzo dużo np. duża konkurencja, błędy na stronie, których wyszukiwarka nie toleruje, filtr czy nawet ban nałożony na naszą witrynę przez wyszukiwarkę czy też kopiowanie (brak unikalności tekstu) informacji z innych stron o podobnej tematyce. Jeżeli zależy nam na stronie oraz jej uznaniu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na treść, umieszczanie linków do swojej strony na profilach stron, czy forach dyskusyjnych, powinniśmy starać się o wpisy do wysoko postawionych katalogów, jeżeli jednak zależy nam na wypozycjonowaniu strony firmowej, nie powinniśmy się za to brać samodzielnie, brak wiedzy może narazić stronę na niepowodzenie to zadanie najlepiej zlecić doświadczonemu pozycjonerowi, bądź też firmie pozycjonerskiej. Bez kompetencji można narazić swoją witrynę na Bana bądź też filtr, z którego albo ciężko jest wyprowadzić stronę, albo możemy nie wyprowadzić jej w ogóle.

Co zrobić by być pierwszym w wyszukiwarce, czyli ile trwa pozycjonowanie?

Ile trwa pozycjonowanie? Czasami tydzień, dwa, miesiąc, pół roku a nawet rok, bądź też w ogóle.. Ciężko jest tak naprawdę to określić na samym początku. Nikt nie powinien dawać gwarancji, że Twoja witryna zajmie szczyty w takim, czy innym czasie, jeżeli jednak zapewnia Cię, że w miesiąc Twoja witryna będzie na pierwszym miejscu – kłamie. Ile czasu należy poświęcić na pozycjonowanie witryny ? Tak naprawdę bez przerwy ponieważ, gdy Twoja witryna osiągnie swoją wymarzoną, topkową pozycję w wyszukiwarce, nie znaczy to, że ona stale będzie się na niej utrzymywała, wręcz przeciwnie, bardzo szybko może spaść ze swojej pozycji. ciągle powinno się zdobywać dobre linki, należy bowiem pamiętać iż konkurencja nigdy nie śpi.

Ile należy wydać na pozycjonowanie i czy jest tak tanio jak nas zapewniają?

Pozycjonowanie nie jest tanie! Jeżeli ktoś oferuje nam wypozycjonowaniu witryny w krótkim czasie, za drobne pieniądze, to najzwyczajniej w świecie nas okłamuje, bądź też nie ma o tym bladego pojęcia. Dlaczego zatem pozycjonowanie jest tak kosztowne? Ponieważ wymaga dużych nakładów czasowych, najlepszych zapleczy oraz programów linkujących oraz indexujących Twoją witrynę, często również zatrudnia się copywriterów, którzy piszą dla nas oryginalne, unikalne teksty, dzięki którym łatwiej jest nam się wybić. Podstawą która jest stosowana przed rozpoczęciem pozycjonowania jest optymalizacja strony internetowej, która pokazuje jakie są błędy na stronie, dokonania poprawek technicznych jak również w treści. Warto nadmienić, że Twoja witryna aby być godnie traktowana przez wyszukiwarkę powinna posiadać minimum 25% tekstu na Twojej stronie.

Na cenę pozycjonowania przyczynia się również konkurencja , na wybrane frazy. Im konkurencja wyższa, tym trzeba poświecić wiele więcej czasu i technik na wyprzedzenie jej. Również im więcej wyszukań danej frazy tym cena jest większa.

Pozycjonowanie wymaga dużej wiedzy, częstego śledzenia informacji, gdyż algorytm wyszukiwarek bardzo często się zmienia, logistyki przy tworzeniu tzw. Piramid, czyli od czego zacząć a na czym skończyć aby skutecznie wykonać projekt, oraz oczywiście drogich, skutecznych programów, na których również należy się znać.

Komentarze   

 
0 #2 Michał 2014-10-01 06:57
Bardzo ciekawy artykuł! Oby więcej takich!
Cytować
 
 
+1 #1 Dominik 2014-03-09 23:55
Fajne wademekum wiedzy, zawsze fajnie dowiedzieć się parę ciekawostek
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież