Optymalizacja strony internetowej - 5 profesjonalnych, sprawdzonych sposobów

5 sprawdzonych, profesjonalnych sposobów na optymalizacje strony internetowejCo może być powodem wolnego ładowania się Twojej witryny ? Głównym oraz najbardziej prawdopodobny oczywiście niedostateczna optymalizacja strony. Postanowiliśmy w tym oto artykule opowiedzieć Państwu o 5 najważniejszych sposobach poradzenia sobie z problemem optymalizacji, który wbrew pozorom bardzo często się pojawia.

Zacznijmy od braku ponownego wykorzystania danych, które jest bardzo potrzebne.

Wykonywanie bardzo skomplikowanych operacji w kodzie jest czasochłonne oraz kłopotliwe. Warto pomyśleć, o zapisywaniu wyników tych zmagań gdzieś „na boku” (przykładając szczególną wagę do ich okresu przydatności) i wykorzystać je ponownie wtedy, kiedy napotka nas taka potrzeba. Z tą czynnością łączy się oczywiście nierozerwalnie pamięć podręczna czyli to znaczy „cache”.

Jeżeli nasza strona składa się z treści mało dynamicznych, możemy sobie wówczas pozwolić na przechowywanie w naszej pamięci podręcznej całej zawartości danych. Może nam to zagwarantować najkrótszy czas oczekiwania na wyświetlenie naszej strony, a także zmniejszy zużycie serwera WWW. To rozwiązanie posiada wiele plusów, należy jednak wiedzieć kiedy można go użyć, gdyż w przypadku obszernych stron może nam zaszkodzić.

Kiedy nasz system jest bardzo dynamiczny, a nadal nas to nie zadowala, wówczas optymalnym wyjściem jest umieszczenie każdego elementu w cache, którego wygenerowanie oczywiście stanowi jedno z największych obciążeń dla serwera, zwracając uwagę na wyniki skomplikowanych algorytmów czy też zapytań do bazy danych, oraz gotowe fragmenty szablonów.

Bardzo kosztowne, obciążające zapytania do bazy danych

Nawet jeżeli wykorzystujemy cache w mechanizmach naszej witryny, nieoptymalne zapytania do bazy danych mogą skutecznie zmniejszyć szybkość ładowania się naszej strony. Dlaczego tak się dzieje pomimi naszych starań? Dzieje się tak, ponieważ co jakiś czas trzeba generować nowe, świeże dane dla pamięci podręcznej, o której mowa wyżej.

Jak można temu zaradzić i polepszyć funkcjonalność? Należy wówczas pobierać z bazy danych tylko te informacje, które wówczas są nam potrzebne, wybierając tylko te kolumny, które w danym czasie są nam potrzebne. Należy również zwrócić szczególną uwagę na filtrowanie wyników pod kontem bazy danych na którą szczególny wpływ mają indeksy zakładane na kolumny tabel. Indeksy powinny znajdować się jedynie w kolumnach, w których dane są najczęściej wyszukiwane i wykorzystywane.

Flash, czyli ciężkie obrazki , czy też grafika.

Przy tworzeniu strony WWW warto zwrócić szczególną uwagę na wagę grafiki. Przeładowanie grafiki często się zdarza oraz skutkuje, wolnym ładowaniem się witryny. Najcięższą grafiką oraz obrazkami są wtyczki flash, które wykorzystują najwięcej pamięci podręcznej, co skutkuje bardzo wolnym ładowaniem strony, jeżeli więc nie potrzebujemy bajerów, właśnie typu Flash, staramy się ich unikać, łatwo zrobić podobną grafikę w lżejszej formie, która w żaden sposób nie obciąży nam witryny.

Błędy oraz chaos w kodzie strony.

Dobrze zaprogramowanie kodu strony owocuje łatwiejszym utrzymaniem oraz ma bardzo duży wpływ na wydajność. Każdy znak w kodzie ma swoją wagę, warto pozbyć się wszystkich niepotrzebnych elementów kodu HTML, czyli przewagi tekstu nad kodem, rozszerzanie kodu o tekst za bardzo, podczas gdy można go dużo uszczuplić, należy się również pozbyć zbędnych zagnieżdżeń, pustych linii czy też nadmiernych komentarzy.

Witrynę można w łatwy sposób „odchudzić” przenosząc kod strony, czyli JavaScript oraz reguły stylów CSS do zewnętrznych plików dołączanych do strony. Na szybkość ładowania strony ma duży wpływ ilość zapytań, jakie są wysyłane do serwera, aby pobrać całą treść. Można je zredukować połączając wiele plików CSS i JavaScript w jeden obszerny plik. W wykonaniu tych operacji niezbędne nam będą narzędzia kompresujące CSS i JavaScript.

Brak analizy kodu pod kątem optymalizacji strony WWW.

Bez rozłożenia na czynniki pierwsze naszej strony, czyli analizy nie dowiemy się, gdzie posiada błędy, luki czy słabe punkty, przez co nie mamy pojęcia co na naszej witrynie należy zoptymalizować. Dzięki ciągłemu doskonaleniu optymalizacji oraz urządzeń i programów istnieje wiele narzędzi, które wspomagają analizę stron internetowych pod tym względem. Na poziomie bazy danych warto używać polecenia EXPLAIN, które informuje nas o tym, jak silnik MYSQL wykonuje zapytanie. Można również zainwestować w programy typu Firebug wraz z dodatkami oraz internetowe rozwiązania takie jak GTmetrix. Najbardziej jednak polecamy audyt oraz optymalizację którą wykona dla Państwa profesjonalna firma, w ten sposób zaoszczędzą Państwo czas oraz pieniądze.

Komentarze   

 
0 #2 Sylwia 2014-10-01 07:00
Przydatny artykuł, do tej pory nie wiedziałam, co to jest optymalizacja. Teraz zanim zacznę pozycjonowanie swojej strony, najpierw ją zoptymalizuje!
Cytować
 
 
0 #1 Zbyszek 2014-03-10 00:09
Według mnie optymalizacja to podstawa przy pozycjonowaniu, bez dobrych fundamentów nie da się postawić porządnego domu
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież