Umowa o poufności, czyli wszystko co powinno się wiedzieć przy jej zawieraniu

Umowa o poufności, czyli wszystko co powinno się wiedzieć przy jej zawieraniuUmowa o zachowaniu poufności jest swego rodzaju zabezpieczeniem, przed utratą ważnych danych bądź też przy współpracy. Zaufanie w każdym biznesie jest bardzo ważne nie należy jednak zapominać o zabezpieczeniach od strony formalnej, które wbrew pozorom są bardzo ważne.

Warto czasem dmuchać na zimne i odpowiednio się zabezpieczyć

Umowę o poufności warto zawrzeć we wszystkich przypadkach, przy których może dojść do przekazania ważnych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, które są dla nas ważne i dla których lepiej by było aby nie wychodziły na światło dzienne dopóki sobie tego nie zażyczymy, warto więc o niej pomyśleć również wtedy, gdy przekazujemy lub udostępniamy innym osobom, z którymi prowadzimy negocjacje, wymieniamy się informacjami kiedy chcemy aby informacje zawarte w umowie zostały utajnione i nie przekazywane dalej.

W e-biznesie wiele istotnych informacji z punktu widzenia interesów strony, przekazywanych jest jeszcze przed podpisaniem umowy na etapie briefowania czy też ustalania szczegółów projektu internetowego bądź też kampanii. Z tego powodu, umowy o poufności mają tutaj szczególne znaczenie więc warto czasem je wykorzystać. Warto poświęcić czas na wykonanie takiej umowy, gdyż jest to najlepsze zabezpieczenie dużych transakcji.

Specyfika umowy o zachowaniu poufności

Wyżej wymieniona umowa może mieć dwojaki charakter oczywiście w zależności od tego, czy do zachowania w tajemnicy przekazanych informacji zobowiązana jest wyłącznie jedna strona umowy czy jednak obie strony. W praktyce umowę można użyć, jako odrębnego dokumentu bądź też stanowić część umowy głównej.

Przy zawarciu umowy o zachowaniu poufności warto zadbać o to, aby zostało w niej określone dokładnie, jakie informacje wchodzą w jej zakres oraz jakich informacji nie można ujawniać, bądź też wykorzystywać do własnych celów na przykład, jeżeli chodzi o pomysły bądź też wizje, czy oryginalny szablon. Ochroną o poufności można objąć informacje różnego rodzaju, począwszy od technicznych przez finansowe, handlowe, organizacyjne i wiele wiele innych, jeżeli zachowania ich w tajemnicy żąda druga strona. Jednym z największych ograniczeń w tej kwestii jest fakt, iż obowiązkiem zachowania poufności mogą być objęte tylko informacje mające bądź mogące posiadać wartość majątkową, ponadto, musi chodzić o informacje, które nie są na ogół znane bądź łatwo dostępne dla osób zajmujących się daną dziedziną działalności.

Czy opłaca się zawierać umowę o poufności?

Warto zadbać, by umowa o zachowaniu poufności była zrozumiała oraz jak najdokładniej sprecyzowana, zawierała wszystkie istotne dla stron kwestie oraz informacje. Umowa ta skutecznie chroni naszych praw oraz interesów, oraz zabezpiecza przed ewentualnym naruszeniem warunków. Nie powinniśmy, zatem żałować czasu na dokładne zapoznanie się z postanowieniami odnoszącymi się do obowiązku zachowania poufności i jeśli jest to konieczne, śmiało możemy ją zmodyfikować.

Jeżeli mają Państwo doświadczenia z nawiązywaniem umów o zachowaniu poufności zapraszamy do udzielania się w komentarzach.

Komentarze   

 
0 #2 Bartosz 2014-10-01 07:13
Dobrze, że zwrócili Państwo na to uwagę. Przy tworzeniu mojego srwisu szukałem jakiś dróg, aby zatrzymać poufność wykonania - jak wiadomo, wykonawcy czasem dają nogę. Artykuł jest dla mnie bardzo pomocny i będę odsyłał do niego znajomych.
Cytować
 
 
0 #1 Oktawia 2014-03-10 00:58
Wiele firm odmawia podpisywania umowy poufności, cieszę się że wasza do nich nie należy, bo trudno ufać takim firmą
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież