Atak DDoS - do czego służy i jak działa?

Tajniki ataku DDoS - firma KABZA wyjaśniaDDoS (z angielskiego Distributed Denial of Service – rozproszona odmowa usługi) – atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów (na przykład zombie czyli nie świadomych o tym).

Atak DDoS jest odmianą ataku DoS polegającą na zaatakowaniu ofiary z wielu miejsc jednocześnie, a do przeprowadzenia ataku służą najczęściej komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania (różnego rodzaju tak jak boty i trojany). Na dany sygnał komputery zaczynają jednocześnie atakować system ofiary, zasypując go fałszywymi próbami skorzystania z usług, jakie oferuje strona bądź serwer. Dla każdego takiego wywołania atakowany komputer musi przydzielić pewne zasoby komputera (pamięć, czas procesora, pasmo sieciowe). Przy bardzo dużej liczbie żądań prowadzi do wyczerpania dostępnych zasobów, a w efekcie do przerwy w działaniu lub nawet zawieszenia całego systemu operacyjnego.

Groźba ataku DDoS bywa czasami używana do szantażowania firm, na przykład serwisów aukcyjnych, firm brokerskich i wielu podobnych, gdzie przerwa w działaniu systemu transakcyjnego przekłada się na bezpośrednie straty finansowe firmy i jej klientów. W takich przypadkach osoby stojące za atakiem żądają okupu za odstąpienie od ataku lub jego przerwanie, szantaż taki jest oczywiście przestępstwem (cyberprzestępstwo).

W związku z planowanym podpisaniem przez Polski rząd porozumienia ACTA, 21 stycznia 2012 około godziny 19:00 rozpoczął się szereg ataków na strony polskich instytucji parlamentarnych i rządowych. Do ataku przyznała się grupa Anonymous (grupa zrzeszająca hakerów na świecie). To, czy pierwsze problemy (przestała działać strona sejmu) były wynikiem DDoS czy też nie, nie jest do końca jasne. Mogła to być zwykła usterka techniczna, nie związana z działalnością hakerów (cyberprzestępców). Po ich wystąpieniu w Sieci zaczęły krążyć niepotwierdzone informacje, co mogło wywołać efekt ataku DDoS w sposób naturalny (duża liczba internautów sprawdzających z czystej ciekawości, czy strona rzeczywiście nie działa). Rzecznik Rządu podał, że przyczyną późniejszych problemów ze stroną MKiDN mogło być duże zainteresowanie treścią porozumienia, które zostało zamieszczone na serwerach ministerstwa w pliku PDF o wielkości ponad 20 MB (co jak na taki plik jest dość dużo), zawierającym zeskanowany oryginał dokumentu porozumienia. Później jednak przestały działać witryny innych ministerstw i instytucji rządowych, czego najbardziej prawdopodobną przyczyną jest właśnie atak DDoS przez Anonymous. Przemawia za tym również fakt, że wkrótce po tym, jak rzecznik rządu Paweł Graś zaprzeczył doniesieniom na temat ataku hackerskiego, przestała działać jego strona internetowa.

Komentarze   

 
0 #3 Shenna 2014-10-12 00:34
Tajniki ataku DDoS mega ciekawa strona również kiedyś tworzyłem stronę o podobnej tematyce. Wyjątkowo uwielbiam czytać Twoje teksty, to moja ulubiona www. Serdeczne pozdrowienia
Cytować
 
 
0 #2 Ania 2014-10-01 07:27
Ratunku! Na moj server tez ktos to robi! Nie wiem co robić, postaram się jakoś to ogarbnąc, dzięki za artykuł
Cytować
 
 
0 #1 Maniek 2014-03-10 01:21
Ostatnio któś przeprowadzał ten atak na mój serwer, nie widziałem co to jest ale dzięki wam już wiem i jak tego uniknąć, naprawdę artykuł warty polecenia, mam nadzieje, że więcej do tego nie dopuszczę!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież