Domena internetowa i wszystkie związane z nią zagadnienia

Co to jest domena internetowa - firma KABZA wyjaśniaDomena internetowa, to nic innego jak adres strony, czyli na przykład www,e-kabza,pl. Domenę wykupuje się minimum na rok od specjalnie powołanych do tego organizacji właściwych dla każdego kraju (lub za pośrednictwem specjalistycznych firm będących partnerami tych organizacji).

Budowa domeny

Domena składa się z następujących części, oddzielonych od siebie kropkami:
Patrząc od końca adresu są to:
Końcówka (TLD – Top Level Domain, domena najwyższego poziomu)
Jest to dwu lub trzy a nawet cztero-literowy element znajdujący się na końcu adresu, na przykład com, net, org, pl, Eu, asia. Wszystkie końcówki są definiowane przez powołaną między innymi do tego celu organizację ICANN. Dlatego nie można stworzyć domeny z dowolną końcówką (lecz ciągle powstają nowe końcówki).

Często końcówki dedykowane poszczególnym krajom (tak jak pl jest dedykowane dla Polski) są jednocześnie słowami w innych językach, na przykład to, as, is – przez co można tworzyć ciekawe nazwy domen.

Najsłynniejszym przykładem kreatywnego wykorzystania końcówki jest strona Delicious, której adres brzmi: http://del,icio,us – us to końcówka dedykowana dla USA, która w tym przypadku posłużyła za część nazwy tego serwisu.

Nazwa domeny

Jest to element znajdujący się pomiędzy „www” i końcówką (TLD). Jest to trzon całego adresu strony. Może składać się z dowolnej kombinacji liter, cyfr i pauzy (-), a od pewnego czasu nawet ze znaków diakrytycznych, czyli na przykład polskich liter ę, ó, ą i tym podobnych (lecz w przeglądarce pokazują się jako xn--kda gdyż przeglądarki nadal nie rozpoznają polskich liter). Domena z Polskimi znakami diakrytycznymi nazywa się domeną IDN (internationalized domain name).

Subdomena/subdomeny

Każdy posiadacz domeny może utworzyć dla niej nieodpłatnie dowolną ilość subdomen. Subdomena jest to również dowolna kombinacja liter, cyfr i pauz, znajdująca się przed właściwą domeną i oddzielona od niej kropką, na przykład: www,Web,e-kabza,pl.

„www” jest specjalną subdomeną, której nie trzeba tworzyć, ponieważ odbywa się to z automatu. Wskazuje ona na główną domenę (pozycjonerzy często przekierowują subdomene „www” na adres właściwy). To znaczy, że wpisanie w przeglądarce „www,e-kabza,pl” i „e-kabza,pl” zaprowadzi nas w dokładnie to samo miejsce – strona może funkcjonować z „www” lub bez „www”, ważne tylko żeby o tym zdecydować wcześniej.

Częstym problemem jest rozróżnienie pomiędzy domeną i serwerem – co jest czym i czemu to nie jest to samo?

Wspominaliśmy na początku, że domena to adres strony internetowej. Strona www znajduje się na serwerze i tak naprawdę każdy serwer ma swój adres, tylko że ten adres nie jest domeną internetową. Składa się z cyfr i kropek (adres ip) i dla przeciętnego człowieka nic nie znaczy. Dlatego, żeby łatwiej poruszać się po Internecie wymyślono domeny – adresy mające ludzką postać, łatwą do zapamiętania dla każdego.

Domeny internetowe nie są jednak tożsame z serwerem. Domena tuż po jej wykupieniu prowadzi donikąd (nie prowadzi do żadnego serwera), więc jeśli wpiszesz ją do przeglądarki, nie ukaże się nam nic. Jest adresem, ale pod tym adresem nic nie ma i do nikąd nie prowadzi. Dlatego, żeby domena wskazywała na serwer, muszą one być ze sobą połączone. W tym celu do serwera przypisuje się domenę (wtedy serwer wie, że ma się spodziewać połączenia przy pomocy danej domeny), a domenę deleguje się na odpowiedni serwer (poprzez wpisanie odpowiedniego adresu DNS).

Takie rozdzielenie na serwer i adres jest przydatne na przykład do tego, by posiadacz domeny mógł w każdej chwili zmienić serwer, lub by można było kupić domenę (sam adres internetowy), z której kiedyś ktoś zrezygnował.

Z przydatnych informacji dotyczących domen internetowych należy jeszcze wspomnieć o:

1) Możliwości przeniesienia obsługi domeny z jednego operatora do drugiego (delegacja domeny). Taka zmiana ma sens wyłącznie, gdy u nowego operatora usługi dostaniesz niższą cenę i/lub lepsze warunki. Nie gódź się na przenoszenie domeny za każdym razem, gdy ktoś Tobie to zaoferuje – dowiedz się, jakie będziesz miał z tego korzyści. To, gdzie wykupiłeś i utrzymujesz domenę, nie ma znaczenia dla poprawnego funkcjonowania Twojej domeny – nie musisz opłacać domeny tam gdzie masz wykupiony hosting (lecz jest to wygodne).

2) Możliwości posiadania wielu domen i używania kilku domen dla jednej strony internetowej , jednak musi to być fachowo obsłużone poprzez przekierowanie 301 (301 Redirect).

Komentarze   

 
0 #2 Kabza 2014-03-10 01:07
Witaj fenix
Z racji tego że google premiuje domeny krótsze to samo to sprawia że domeny bez znaków diakrytycznych są wyżej premiowane, dodatkowy czynnikiem jest to że wujek nie lubi znaków innych języków w domenie. Radził bym ci brać domeny bez Polskich liter zresztą użytkownicy sami częściej wpisują o niż ó z czystego przyzwyczajenia . Tak więc masz dwa powody aby ich nie używać
Pozdrawiam Kabza
Cytować
 
 
0 #1 fenix 2014-03-10 01:00
Mam pytanie czy domeny z Polskimi znakami diakrytycznymi są brane przez google jako gorsze czy nie ma znaczenia
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież