Rozszerzenia domen - czyli jeszcze więcej informacji o domenach

Wszystko o domenach - czyli typy i nietypowe rozszerzeniacom (skrót od commercial) – domena najwyższego poziomu (top-level domain, TLD) domena została stworzona dla wykorzystywania jej w celach biznesowych i komercyjnych.

Domena com jest najpopularniejszą domeną na świecie, korzystają z niej również podmioty niekomercyjne (organizacje, zwykli użytkownicy).

net – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla firm i osób indywidualnych świadczących usługi dostępu do Internetu (dostawcy Internetowi).

org – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona dla pozarządowych organizacji non-profit(bez zyskownych); została utworzona w 1985 roku, a jej operatorem jest (od 1 stycznia 2003) Public Interest Registry.

Domena org jest używana przez organizacje między innymi zajmujące się oprogramowaniem open Skurce (nie komercyjnych dla każdego z możliwością do edycji).

int – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla międzynarodowych organizacji rządowych, a w praktyce jednak często używana jest przez organizacje pozarządowe.

biz – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona do użytku wyłącznie dla biznesu, ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna od czerwca 2001 roku. Adres w tej domenie nie stawia żadnych prawnych ani geograficznych uwarunkowań, przyczyną wprowadzenia domeny jest wyczerpywanie się zasobu(dostępne nazwy) adresów z tradycyjną domeną com, domena jest administrowana przez Neulevel.

info – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla firm i osób indywidualnych dostarczających informacje o charakterze ogólnym; domena została ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna od czerwca 2001 roku.

name – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona do osobistego użytku każdego. Została ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna jest od stycznia 2002 roku. Nazwą domeny może być imię, nazwisko, pseudonim lub nick osób prawdziwych jak i fikcyjnych.

pro – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona do użytku przez profesjonalistów w danej dziedzinie. Została utworzona w 2002 roku operatorem jest Registry Services Corporation. Założeniem domeny było przeznaczenie do użytku domeny identyfikującej kwalifikowanych profesjonalistów.

aero (AEROspace) – domena najwyższego poziomu w Internecie, przeznaczona dla uprawnionych do jej używania firm reprezentujących przemysł sektor lotnictwa cywilnego i transportu lotniczego – jest sponsorowana przez przemysł lotniczy. Domena została ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna od czerwca 2001 roku.

cat – domena internetowa typu funkcjonalnego przeznaczona dla katalońskiej wspólnoty kulturowej i językowej .

jobs – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla serwisów związanych tematycznie z poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem. Domena została zatwierdzona przez ICANN 8 kwietnia 2005 roku, dodana do serwerów głównych we wrześniu 2005 roku.

mobi – domena najwyższego poziomu przyjęta przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) w lipcu 2005 roku przeznaczona dla witryn internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych, a więc dostosowanych do małych wyświetlaczy i niskich przepustowości łącza.

Nazwa została wprowadzona z inicjatywy grupy największych operatorów sieci telefonii komórkowych i producentów telefonów (takich jak: Hutchison 3, Ericsson, Nokia, Samsung,Microsoft Corporation).

museum – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona do obsługi towarzystw historycznych i muzeów . Domena została ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna od czerwca 2001 roku.

travel – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona dla biur podróży, linii lotniczych, hoteli, tourism i tym podobnych, została utworzona 8 kwietnia 2005 roku.

arpa (Address and Routing Parameter Area) – domena internetowa najwyższego poziomu przeznaczona specjalnie do obsługi infrastruktury sieciowej Internetu.

root — internetowa domena najwyższego poziomu, której istnienie zostało zaobserwowane, ale nie zostało udzielone żadne wyjaśnienie jej istnienia, prawdopodobnie domena została stworzona przez firmę VeriSign, która obsługuje niektóre główne serwery systemu nazw internetowych DNS(Domain Name System).

post – domena najwyższego poziomu zgłoszona do Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), przeznaczona do wykorzystania przez urzędy pocztowe i prywatne firmy o podobnym zakresie usług (kurierskie, transportowe). Propozycja domeny została zgłoszona przez Universal Postal Union, międzynarodową organizację z siedzibą w mieście Bernie, Szwajcaria. W sierpniu 2006 roku domena nie została nadal zaakceptowana i zaimplementowana, co przekracza założony termin ustalony na koniec 2005 roku. Ostatecznie w 2009 roku ICANN podjął tryb współpracy ze Światowym Związkiem Pocztowym, a domenę uruchomiono w tym samym roku.

tel – domena internetowa najwyższego poziomu zaakceptowana przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Przeznaczona dla "internetowych usług telekomunikacyjnych", wprowadzona jako dodatek dla tradycyjnej przestrzeni numeracyjnej dla usług telekomunikacyjnych (na przykład numerów telefonów). Domena jest sponsorowana przez firmę komputerową Telnic Limited. Na stan z maja 2006 roku domena została zaakceptowana i dodana do systemu DNS, przez co jest gotowa do uruchomienia 24 marca 2009 (po wcześniejszych fazach Sunrise i Landrush) domena stała się dostępna dla wszystkich.

gov (skrót od government - rząd, rządowy) – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla organizacji rządowych, została wprowadzona w 1985 roku. Utrudnia oszustom podszywanie się pod instytucje władzy, gdyż fałszywe strony nie zawierają w swym adresie tejże domeny (do zarejestrowania jej konieczne jest udowodnienie działalności rządowej).

edu – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona dla instytucji naukowych i została ogłoszona 1985 roku. W niektórych krajach jest domeną drugiego rzędu, (na przykład edu,mx w Meksyku, edu,pl w Polsce, Ac,uk w Wielkiej Brytanii), do zarejestrowania jej konieczne jest udowodnienie działalności edukacyjnej.

mil – internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla podmiotów i organizacji rządowych, wchodzących w skład Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (USA). Domena funkcjonuje od 1985 roku.

coop (COOPerative) – internetowa domena najwyższego poziomu przeznaczona do obsługi uprawnionych instytucji o charakterze spółdzielczym; domena została ogłoszona 16 listopada 2000 roku, w pełni operacyjna od czerwca 2001 roku.

Domeny regionalne Polskie typu waw,pl odpowiadająca dla miasta warszawy, mazowsze,pl odpowiadająca Województwu mazowieckiemu oraz funkcyjne Polskie typu biz,pl, edu,pl, org,pl.

Geograficzne:
geo – geograficzne
berlin – Berlin
london – Londyn
nyc – Nowy Jork
paris – Paryż
lat – ogólne strony Ameryki łacińskiej
africa – ogólne strony Afryki

Języki i społeczności:
bzh – w języku bretońskim
cym – w języku walijskim
eng – dla Anglii
eus – w języku baskijskim
gal – w języku galicyjskim
ker – w języku kornijskim (Kornwalia)
lli – w dialekcie leońskim
quebec – dla prowincji Quebec (Kanada)
sco (scot) – narodowa dla Szkocji i w języku szkockim
sic – dla obszaru Seklerszczyzna

Inne:
eco – środowiskowe
kid – dziecięce
kids – ochrona dzieci przed stronami dla dorosłych
mail – z e-pocztą
med – organizacje i placówki medyczne
safe – strona bezpieczna
shop – sklepy internetowe
sport – sportowe
web – domeny ogólnego zastosowania w sieciach WWW
wine – zarezerwowane dla stron o winie
xxx – erotyczne (dozwolone od 18 lat)

Zlikwidowane:
nato – NATO (obecnie nie można jej już zarejestrować)

Zarezerwowane: example – dokumentacja oraz jako przykład nazw domen
invalid – przykład niepoprawnej nazwy domeny
localhost – serwery lokalne
test – podawanie przykładowych stron na przykład w dokumentacjach lub testach

Pseudodomeny typu:
bitnet
csnet
local
onion
uucp

Krajowe ccTLD country code TLD
Domeny krajowe są zawsze dwuliterowe, większość z nich odpowiada kodom krajów ze standardu ISO 3166-1, oprócz państw, przyporządkowuje się je odrębnym lub autonomicznym obszarom geograficznym, na przykład oddzielną domenę posiada Hongkong (hk) należący do ChRL, Antyle Holenderskie (an) należące do Holandii itd.

ac – Wyspa Wniebowstąpienia
ad – Andora
ae – Zjednoczone Emiraty Arabskie
af – Afganistan
ag – Antigua i Barbuda
ai – Anguilla
al – Albania
am – Armenia
an – Antyle Holenderskie
ao – Angola
aq – Antarktyda oraz inne obszary na południe od równoleżnika 60°S
ar – Argentyna
as – Samoa Amerykańskie
.at – Austria
au – Australia oraz Wyspy Ashmore i Cartiera i Wyspy Morza Koralowego
aw – Aruba
ax – Wyspy Alandzkie
az – Azerbejdżan
ba – Bośnia i Hercegowina
bb – Barbados
bd – Bangladesz
be – Belgia
bf – Burkina Faso
bg – Bułgaria
bh – Bahrajn
bi – Burundi
bj – Benin
bl – Saint-Barthélemy
bm – Bermudy
bn – Brunei
bo – Boliwia
br – Brazylia
bs – Bahamy
bt – Bhutan
bv – Wyspa Bouveta
bw – Botswana
by – Białoruś
bz – Belize
ca – Kanada
cc – Wyspy Kokosowe (Wyspy Keelinga)
cd – Demokratyczna Republika Konga
cf – Republika Środkowoafrykańska
cg – Kongo
ch – Szwajcaria
ci – Wybrzeże Kości Słoniowej
ck – Wyspy Cooka
cl – Chile
cm – Kamerun
cn – Chińska Republika Ludowa
co – Kolumbia
cr – Kostaryka
cu – Kuba
cv – Republika Zielonego Przylądka
cx – Wyspa Bożego Narodzenia
cy – Cypr
cz – Czechy
de – Niemcy
dj – Dżibuti
dk – Dania
dm – Dominika
do – Dominikana
dz – Algieria
ec – Ekwador
ee – Estonia
eg – Egipt
eh – Sahara Zachodnia
er – Erytrea
es – Hiszpania
et – Etiopia
eu – Unia Europejska
fi – Finlandia
fj – Fidżi
fk – Falklandy
fm – Mikronezja
fo – Wyspy Owcze
fr – Francja
ga – Gabon
gb – Wielka Brytania (niestosowana, zazwyczaj używana domena uk)
gd – Grenada
ge – Gruzja
gf – Gujana Francuska
gg – Guernsey
gh – Ghana
gi – Gibraltar
gl – Grenlandia
gm – Gambia
gn – Gwinea
gp – Gwadelupa
gq – Gwinea Równikowa
gr – Grecja
gs – Wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy
gt – Gwatemala
gu – Guam
gw – Gwinea Bissau
gy – Gujana
hk – Hongkong
hm – Wyspy Heard i McDonalda
hn – Honduras
hr – Chorwacja
ht – Haiti
hu – Węgry
id – Indonezja
ie – Irlandia
il – Izrael
im – Wyspa Man
in – Indie
io – Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego
iq – Irak
ir – Iran
is – Islandia
it – Włochy
je – Jersey
jm – Jamajka
jo – Jordania
jp – Japonia
ke – Kenia
kg – Kirgistan
kh – Kambodża
ki – Kiribati
km – Komory
kn – Saint Kitts i Nevis
kp – Korea Północna
kr – Korea Południowa
kw – Kuwejt
ky – Kajmany
kz – Kazachstan
la – Laos
lb – Liban
lc – Saint Lucia
li – Liechtenstein
lk – Sri Lanka
lr – Liberia
ls – Lesotho
lt – Litwa
lu – Luksemburg
lv – Łotwa
ly – Libia
ma – Maroko
mc – Monako
md – Mołdawia
me – Czarnogóra
mf – Saint-Martin (przydzielona, jeszcze niestosowana)
mg – Madagaskar
mh – Wyspy Marshalla
mk – Macedonia
ml – Mali
mm – Mjanma
mn – Mongolia
mo – Makau
mp – Mariany Północne
mq – Martynika
mr – Mauretania
ms – Montserrat
mt – Malta
mu – Mauritius
mv – Malediwy
mw – Malawi
mx – Meksyk
my – Malezja
mz – Mozambik
na – Namibia
nc – Nowa Kaledonia
ne – Niger
nf – Norfolk
ng – Nigeria
ni – Nikaragua
nl – Holandia
no – Norwegia
np – Nepal
nr – Nauru
nu – Niue
nz – Nowa Zelandia
om – Oman
pa – Panama
pe – Peru
pf – Polinezja Francuska oraz Clipperton
pg – Papua-Nowa Gwinea
ph – Filipiny
pk – Pakistan
pl – Polska
pm – Saint-Pierre i Miquelon
pn – Pitcairn
pr – Portoryko
ps – Autonomia Palestyńska
pt – Portugalia
pw – Palau
py – Paragwaj
qa – Katar
re – Reunion
ro – Rumunia
rs – Serbia
ru – Rosja
rw – Rwanda
sa – Arabia Saudyjska
sb – Wyspy Salomona
sc – Seszele
sd – Sudan
se – Szwecja
sg – Singapur
sh – Święta Helena
si – Słowenia
sj – Wyspy Svalbard i Jan Mayen (niestosowana)
sk – Słowacja
sl – Sierra Leone
sm – San Marino
sn – Senegal
so – Somalia
sr – Surinam
ss – Sudan Południowy
st – Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
su – były ZSRR (stosowane wciąż pojedyncze domeny)
sv – Salwador
sx - Sint Maarten (terytorium)
sy – Syria
sz – Suazi
tc – Turks i Caicos
td – Czad
tf – Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne
tg – Togo
th – Tajlandia
tj – Tadżykistan
tk – Tokelau
tl – Timor Wschodni
tm – Turkmenistan
tn – Tunezja
to – Tonga
tp – Timor Wschodni (zmieniono na tl, stosowane wciąż stare domeny)
tr – Turcja
tt – Trynidad i Tobago
tv – Tuvalu
tw – Republika Chińska (Tajwan)
tz – Tanzania
ua – Ukraina
ug – Uganda
uk – Wielka Brytania
um – Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych
us – Stany Zjednoczone
uy – Urugwaj
uz – Uzbekistan
va – Watykan
vc – Saint Vincent i Grenadyny
ve – Wenezuela
vg – Brytyjskie Wyspy Dziewicze
vi – Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
vn – Wietnam
vu – Vanuatu
wf – Wallis i Futuna
ws – Samoa
ye – Jemen
yt – Majotta
za – Republika Południowej Afryki
zm – Zambia
zw – Zimbabwe

Komentarze   

 
0 #1 Oliwia 2014-03-10 01:12
Zawsze mnie ciekawiło czemu domeny innych Państw są tak trudno dostępne u naszych rejestratorów a jak już są dostępne to są tak drogie no chyba że idzie o domeny typu pw czy in gdzie próbują ludziom wcisnąć coś pod przykrywką że to taka nowość
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież