Dlaczego warto zrezygnować z technologii Flash przy tworzeniu stron www?

5 powodów aby nie używać Flasha na stronach internetowychBudowanie stron opartych wyłącznie o Flash jest ogromnym błędem stosowanym przez wiele osób, nie zaleca się także ogólnie jego stosowania do jakiegokolwiek elementu na stronie. Dlaczego jest błędem i dlaczego tak wiele stron jest tworzonych z użyciem tej „złej” technologii?

Ponieważ ludzie nie doświadczeni mówią że strony oparte na Flash wyglądają ładnie, zewsząd grafika wektorowa, gradienty, animacje i super efekty dźwiękowe zwracające uwagę. Flash jest ulubioną zabawką wielkich firm designerskich i amatorów artystów-grafików skupiających się tylko na wyglądzie. Flash jest wizualnie atrakcyjny, i ogólnie uatrakcyjnia wygląd stron internetowych. Ale to nie jest dobre rozwiązanie, wszystkie te korzyści są niwelowane przez takie wady jak niezgodność z SEO i usability (użyteczność).

Flash wymaga większej przepustowości łącza internetowego

Pomimo dostępu do Internetu za pomocą DSL będącego prawie wszędzie, wiele osób korzysta z Internetu za pomocą dial-up albo innych połączeń z ograniczonym pasmem internetowym. Ładowanie plików Flash, szczególnie tych używających efektów dźwiękowych, wbudowane filmy albo grafiki rastrowe, mogą trochę potrwać co działa na naszą niekorzyść (nikt nie lubi czekać aż strona się wczyta).

Flash nie obsługuje przycisku Wstecz w przeglądarce

Niektórzy projektanci stron Flash używają znacznika meta refresh lub innych tricków wyłączających w przeglądarkach guzik Wstecz. Jeden z bardziej znanych ekspertów usability powiedział: „Przycisk Wstecz jest drugim najważniejszym elementem nawigacji zaraz po hiperłączach”. Ludzie, którzy nie mogą użyć przycisku Wstecz używają trzeciego najważniejszego elementu nawigacji – przycisku X (wyłączenia strony) w górnym prawym rogu. Należy również pamiętać, że Google AdWords nie aprobuje stron internetowych z wyłączonym przyciskiem Wstecz.

Flash ignoruje potrzeby użytkowników strony internetowej

Podczas gdy ogólne zasady marketingu kładą nacisk na potrzeby użytkownika, witryny internetowe oparte o Flash-a ignorują je w większości. Weźmy pod uwagę osławione intra i splash screeny, które są tak denerwujące jak 45 minutowe reklamy i zwiastuny we wszystkich kinach i filmach. Albo inny przykład: efekty dźwiękowe – są one szczególnie irytujące i szkodliwe, gdy przeglądasz Internet w cichym biurze albo w domu w późnych godzinach zapominając o głośnikach ustawionych na maksymalną moc.

Problemy z developerami stron Flash

O ile nie wykonujesz Flash-a sam, możesz stawać przed jakimiś poważnymi kłopotami z developerami tworzącymi je. Niektórzy z nich szyfrują swoje projekty uniemożliwiając redagowanie, stąd musisz w kółko zatrudniać developera do tego samego projektu, aby dokonać najmniejsze modyfikacje w wyglądzie. W SEOBook Aaron Wall opisuje przypadek developera Flash-a, który unieruchomił guzik Wstecz a następnie poprosił $4000 od swojego klienta by ponownie umożliwić jego działanie, pomimo że problem został spowodowany przez jego własną niekompetencję.

Wyszukiwarki internetowe nie lubią Flasha

I może najważniejszy: nie każda wyszukiwarka jest zdolna do indeksowania zawartości stron flashowych. Nawet te, które specjalizują się w indeksacji Flash-a, mogą robić to z dużymi błędami. Jest to w szczególności mało możliwe w przypadku witryny internetowej w pełni stworzonej we Flashu. Również wyszukiwarki nie mogą polecić odpowiedniej podstrony wewnątrz serwisu, bo jest to jeden plik Flash, a w dodatku jeśli chodzi o pozycjonowanie w Google. Google w ogóle nie czyta Flasha zamiast niego w dzisiejszych czasach stosuje się html5 i css3 o tych samych właściwościach, a co najważniejsze w pełni indeksowanych i analizowanych przez algorytm Google.

Do czego Flash jest naprawdę dobry? Według nas jedynie do gier online oraz flash video. Serdecznie odradzamy wszystkim stosowanie tego języka do tworzenia stron www.

Komentarze   

 
0 #1 Adam 2014-03-10 01:12
Powiem krótko Flash to zło i należy go unikać
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież