Najważniejsze pojęcia związane ze stronami internetowymi, czyli: adres IP, klasa IP, serwer Proxy, CMS, DNS, SEO, SEM, WSO, Hosting, FTP, HTML, CSS, JS, PHP, baza danych MySQL

Vademecum pojęć przydatnych przy stronach internetowychCo to jest adres IP (Internet Protocol)?

Wszystkie informacje w czterech liczbach

Adres IP to 32 bitowa liczba całkowita, umożliwiająca efektywne kontrolowanie tras pakietów danych wysyłanych i odbieranych z określonego urządzenia w sieci TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Numer IP składa się z informacji o sieci, do której podłączony jest komputer oraz jego adresu. Adres IP zapisuje się w postaci czterech liczb dziesiętnych, oddzielonych kropkami, gdzie każda liczba odpowiada 8 bitom(1bajt) adresu.

Twój adres IP: 178,42,145,23

Reprezentacja binarna tego adresu 32 bity(4 bajty): 10110010 00101010 10010001 00010111

Klasy adresów IP

Pięć sposobów na identyfikację sieci i danego komputera

Ze względu na sposób identyfikacji urządzeń w sieci wprowadzono 5 klas adresów IP różniących się podziałem poszczególnych bitów na część identyfikującą sieć oraz część identyfikującą dany komputer (urządzenie). Klasy oznaczone są kolejno A, B, C, D, E

Najstarsze bity adresu określają przynależność adresu do jednej z wymienionych klas, a dwa najstarsze bity wyznaczają klasę A, B lub C (należy pamiętać ze Google rozpoznaje różnorodność adresów IP z linków do naszej strony)

Klasa A - zakres adresów od 1,0,0,1 do 127,255,255,254, łącznie adresy może obsłużyć 16777215 adresów hostów
Klasa B - zakres adresów od 128,0,0,1 do 191,255.255,254, łącznie adresy mogą obsłużyć 65535 adresów hostów
Klasa C - zakres adresów od 192,0,0,1 do 223,255,255,254, łącznie adresy może obsłużyć 256 adresy hostów
Klasa D - zakres adresów od 224,0,0,0 do 239,255,255,254, adresy te są wykorzystywane do multicasting’u (IP Multicast to metoda przekazywania pakietów telekomunikacyjnych IP do grupy zainteresowanych odbiorców)

Co to jest serwer Proxy i do czego służy?

Serwer proxy pośredniczy w komunikacji między komputerem danego użytkownika a Internetem. Może służyć do rejestrowania informacji dotyczących korzystania z Internetu oraz blokowania dostępu do danych stron www. Zapora firewall działająca na danym serwerze proxy z różnych powodów blokuje część witryn lub część stron internetowych.

Serwery proxy:
Pełnią funkcję zapory ogniowej (firewall) i filtru treści
Są mechanizmem zabezpieczającym zainstalowanym przez usługodawcę internetowego lub administratora sieci internetowej w celu uniemożliwienia dostępu do pewnych stron internetowych albo filtrowania ich treści ze względu na zawartość, która jest obraźliwa lub szkodliwa dla sieci lub jej użytkowników.

Przyspieszają działanie sieci komputerowej
Serwery te pełnią również funkcję pamięci podręcznej, przez określony czas buforując (przechowując) strony internetowe odwiedzane przez użytkowników komputerów w danej sieci. Gdy komputer zgłasza żądanie pobrania strony www, która jest już zapisana w serwerze proxy, serwer wysyła tę stronę zamiast ponownie ją pobierać z oryginalnego serwisu. Takie rozwiązanie przyspiesza dostęp do już posiadanych treści internetowych.

Co to jest system CMS (System Zarządzania Treścią)?

System zarządzania treścią (Content Management System - CMS) – panel administracyjny pozwalający na łatwą edycję serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci specjalnej strony internetowej (zaplecza) zawierającej rozbudowane formularze i moduły.

Co to jest DNS i do czego służy?

Domain Name System (DNS, system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca szeroko rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących dane sieci komputerowe. DNS to złożony system komputerowy zapewnia rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP.

Co to jest SEO i dlaczego jest takie ważne?

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (Search Engine Optimalization – SEO) , określana również, jako pozycjonowanie, to wszelkie działania zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów oraz wyrażeń kluczowych (tak zwane anchory). Dzięki temu na Twoją witrynę internetową trafiają potencjalni klienci, którzy szukają danego produktu. Statystyki pokazują, że większość internautów przegląda tylko pierwszą dziesiątkę wyników wyszukiwania, często kończąc swoje poszukiwania na wyniku znajdującym się na pierwszej z 3 pozycji. Jeżeli Twoja witryna znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania trafiają na nią potencjalni klienci, dlatego warto zainwestować w pozycjonowanie.

Co to jest SEM i na czym polega?

Marketing w wyszukiwarkach (Search Engine Marketing – SEM) to ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja strony internetowej) mających na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa lub wyrażenia kluczowe wpisanie przez użytkowników. Marketing w wyszukiwarkach składa się z kilku rodzajów usług, których efekty prowadzą do zwiększenia ilości internautów odwiedzających stronę i będących zainteresowanych tematyką danej strony internetowej, bo jedynie tacy zwiększają jej efektywność. Search Engine Marketing bardzo dobrze opisuje równanie: SEM = SEO + PPC (Pay per click).

Co oznacza skrót WSO?

Optymalizacja strony internetowej (Web Site Optimalization – WSO) jest to zaprowadzenie ładu i porządku w kodzie naszej strony internetowej, dzięki czemu zostaje poprawiona jego struktura, a sama witryna zyskuje nową jakość. Zoptymalizowana witryna jest przyjaźniejsza i dostępniejsza dla wyszukiwarek internetowych, co pozytywnie wpływa na jej pozycje w wyszukiwarkach.

Co to jest Hosting, serwer wirtualny oraz serwer dedykowany?

Hosting jest to usługa świadczona przez daną firmę informatyczną, polegająca na wynajmie powierzchni na serwerze należącym do tej firmy lub wynajmie całego serwera (komputera w serwerowni) należącego do tej firmy. W pierwszym przypadku mówimy o tak zwanym „serwerze wirtualnym”, a w drugim o „serwerze dedykowanym”. Serwery wirtualne wykupuje się pod strony statyczne mało rozbudowane z nie wielkim ruchem zaś do rozbudowanych sklepów i portali trzeba zakupić serwer dedykowany.

Co oznacza FTP i co się z nim wiąże?

FTP to skrót od File Transfer Protocol jest to protokół (sposób), w jaki nasz komputer i serwer mogą przekazywać między sobą pliki, przy czym najczęściej wykorzystuje się do przenoszenia stron www.

Co to jest HTML, CSS, JS (JavaScript), PHP, ASP?

Wszystkie wymienione skróty (oprócz AJAX) to języki, przy pomocy, których tworzy się strony internetowe

HTML (Hyper-Text Markup Language) jest jedynym niezbędnym językiem w tym towarzystwie – tworzy się za jego pomocą strukturę strony (nagłówki, listy punktowane, linki, osadza się w stronie grafikę i tym podobne) najnowsza wersja to HTML5

CSS (Cascading Style Sheets) jest językiem służącym do nadawania stronie odpowiedniego wyglądu: ustalania układu elementów, ustalania tła, kolorów, czcionek i tym podobne

JS (JavaScript) to język służący przede wszystkim do nadawania stronom interaktywności. Dzięki niemu nasza strona może na przykład reagować na działanie użytkownika lub dynamicznie zmieniać wygląd elementów lub ich zawartość

PHP i ASP to języki programowania stron internetowych. Nie widać ich działania tak jak działania JavaScript, ponieważ są wykonywane po stronie serwera, a nie w przeglądarce – ich działanie kończy się zanim ujrzysz cokolwiek na ładującej się stronie internetowej lecz jest niezbędna do poprawnego działania strony.

Co to jest Baza danych i dlaczego jest tak ważna przy stronach www?

Baza danych służy do przechowywania danych na danym serwerze. Działa identycznie jak arkusz Excela: plik Excela to doskonały przykład bazy danych, a poszczególne zakładki to tabele w tej bazie, przechowujące niezbędne dane. Na przykład sklep internetowy będzie korzystał z bazy danych, by przechowywać w niej dane klientów, dane produktów, historię zamówień i tym podobne.

Komentarze   

 
+1 #1 Maxio 2014-03-10 01:14
Dzięki przydało mi się na klasówce z informatyki
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież