Najnowszy system Linux Fedora 18 jest już w obiegu

Najnowszy system Linux Fedora 18 jest już w obieguKiedy płatne systemy zawodzą, zacinają się, są dla nas nie odpowiednie, warto rozejrzeć się za czymś innym.

Jednym z najlepszych bezpłatnych systemów jest Linux Fedora 18, która nie dawno trafiła do sieci.

Fedora jest najnowszą wersją popularnej dystrybucji systemu GNU Linux, który otrzymał podtytuł Spherical Cow, w jego najnowszym wydaniu znalazło się wiele nowości, zaliczając do tego obsługę Secure Boot, który rekompensuje nam wszystkie liczne opóźnienia w planie wydawniczym dystrybucji.

System Fedora jest jednym z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux, rozwijany przez grupę deweloperów z Project Fedora, sponsorowana z funduszy RED HAT. Cechami charakterystycznymi, które wyróżniają Fedorę jest między innymi innowacyjność, czyli najnowsze wydania, updaty, nowoczesne oprogramowanie. Fedora uważana jest za poligon doświadczalny dla dystrybucji Red Hat Enterprise Linux, w której przed ukazaniem nowych funkcjonalności twórcy systemu testują je w Fedorze, ma to swoje zarówno wady jak i zalety, system dzięki temu jest bardziej innowacyjny i otwarty na nowości, mimo tego nie zawsze idzie w parze z należytą stabilnością. Według wielu opinii i samej społeczności tego systemu, Fedora jest uważana obecnie za najlepszą dystrybucje systemu Linux.

Najnowsza wersja Linuxa zadebiutowała z bardzo, ale to bardzo dużym opóźnieniem, które jak się później okazało, było jednym z największych w całej historii dystrybucji ów wersji, opóźnienie to było wywołane problemami z najnowszą wersją instalatora Anaconda oraz wszelkimi pracami nad obsługą trybu Secure Boot. Opóźnienia w wersji beta, miało duży wpływ na bezpośrednią obsuwę daty premiery stabilnej i sprawdzonej odsłony systemu. W najnowszym systemie Linuxa twórcy skoncentrowali się na dostarczaniu komponentów w pełni otwartych i wolnych, co nie oznacza jednak, że w systemie nie znajdziemy również tych zamkniętych komponentów oraz aplikacji.

W najnowszej wersji systemu Fedora możemy znaleźć środowiska graficzne takie jak: GNOME 3.6.2, KDE SC 4.9, Xfce 4.10, MATE 1.5.4, Sugar 0.98, Cinnamon 1.6.7 i LXDE. Domyślnym środowiskiem graficznym tego systemu jest GNOME twórcy dołożyli jednak wszelkich starań, żeby równie dobrze funkcjonowały wszelkie pozostałe środowiska. System można pobrać w wersji Live z jednym z poszczególnych środowisk tworzonych domyślnie bądź kompletne wydanie, które zawiera wszystkie środowiska.

Deweloperzy pracujący nad najnowszym systemem Linuxa przygotowali pełną obsługę UEFI wraz z funkcją bezpiecznego rozruchu Secure Boot, o czym wspomnieliśmy już na początku artykułu, niestety programiści z Project Fedora postanowili pójść zupełnie innym torem niż pozostałe dystrybucje Linuxa i zamiast zdać się na rozwiązania proponowane przez Canonical, tak zwane podpisanie cyfrowo bootloadera czyli programu rozruchowego jakim jest GRUB2, oczywiście postanowiono uzyskać od firmy Microsoft cyfrowy podpis zarówno dla GRUBa jak i też kernela Linux, niestety to rozwiązanie, chociaż zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa, to jednak mogłoby uniemożliwić załadowania do systemu innych niepodpisanych modułów. Na komputerach, które posiadają funkcję Secure Boot nie skorzystamy bowiem z niepodpisanych wersji GRUB i innych bootloderów, innego jądra Linux, lub nawet z zamkniętych sterowników graficznych, które wymagają załadowania zamkniętych modułów do jądra Linuxa. Jednak na komputerach gdzie Microsoft nie położył swoich rąk UEFI i aktywnego Secure Boot lub też na komputerach, w których funkcja zostanie zwyczajnie wyłączona w UEFI, można będzie bez przeszkód modyfikować, instalować niepodpisane moduły oraz kernele. Można również spróbować podpisać samemu skompilowane jądro Linuxa jednak nie tego oczekują rzesze zawiedzionych użytkowników, którym okienkowy monopolista, nieuczciwie zgotował horror.

W nowej wersji Linuxa Fedory znalazł się również instalator Anaconda, który przeszedł generalny remont i teraz działa bez zarzutu, instalator ten oprócz nowego wyglądu zapewnia od teraz znacznie szybszą instalację oraz prostszą procedurę instalacyjną, której przedtem wymagali wszyscy użytkownicy. Dzięki temu zrobiło się mniej chaotycznych opcji, od teraz instalator nie będzie już uporczywie pytał o mało istotne detale, takie jak strefa czasowa, czy układ klawiatury, które stały się opcjonalne.

Chociaż twórcy Fedory nie zdecydowali się jeszcze na dodanie do systemu technologii Bumblebee, który jest otwartym projektem umożliwiającym przełączanie pomiędzy układami graficznymi NVIDIA i Intel Core, mimo wszystko zainteresowani mogą doinstalować sobie wspomniany wcześniej pakiet na własną rękę, jednakże co może cieszyć, pojawiło się eksperymentalne wsparcie dla infrastruktury Prime, które ma na celu poprawę działania przełączania układów graficznych.

Wiele ulepszeń dotknęło autorski program firmy Red Hat, dokładniej chodzi o pakiet Network Manager, który pozwoli na lepszą obsługę sieci bezprzewodowych, realizację zeroconf Avahi, oraz obsługę mDNS. Poważne zmiany dotknęły również lokalną zaporę ogniową czyli firewall, który jest ciągle sterowany przez D-Bus.

Oczywiście są to tylko jedne z nielicznych zmian, oryginalną listę z wszystkimi zmianami oraz dodatkami można znaleźć na stronie producenta.

Wymagania sprzętowe systemu Linux Fedora pozostały bez zmian, przedstawimy Państwu zatem główne wymagania:

  • Procesor: Pentium Pro 400 MHz alternatywnie AMD, VIA bądź Cyrix lub lepszy
  • Pamięć operacyjna posiadająca co najmniej 768 MB pamięci operacyjnej RAM (zalecany jest jednak 1 GB)
  • Dysk od 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

Komentarze   

 
0 #1 Olaf 2014-03-10 01:16
Nie wiem jak wy ale uważam że windows to przeżytek który tylko zżera niepotrzebnie ram z naszego komputera
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież