Nowe rozszerzenia domen - ICANN tworzy nową listę domen

nTLD nowe domeny najwyższego poziomu - firma KABZA prezentujePonad 700 nowych domen do rezerwacji, co daje nam rezerwacja i próba konkurowania domeny Eu na rynku

Przed planowanym na ten rok wprowadzeniem nowych generycznych domen najwyższego poziomu EURid, rejestr domeny najwyższego rzędu EU, w dalszym ciągu koncentruje się na udoskonalaniu swojej jakości domeny EU – wynika z udostępnionego raportu na temat postępów rejestru w pierwszym kwartale 2013 roku.

Dyrektor Naczelny EURid, Marc Van Wesemael - „Dla nas jakość marki eu pozostaje kwestią kluczową”

Koncentrując się, na jakości, rejestr, EURid od długiego czasu aktywnie weryfikował losowo wybrane grupy nowo zarejestrowanych domen, wyszukując rejestracji dokonywanych w złej wierze, często wykorzystywanych do prowadzenia phishingu ( inaczej spoofing – w branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (na przykład haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne).

W pierwszym kwartale 2013 roku rejestr domeny wprowadził także, we współpracy ze swoimi rejestratorami, zautomatyzowany system do ciągłego monitorowania danych wszystkich podmiotów rejestrujących swoje nowe nazwy domen. Jeśli dane określonej nazwy domeny okażą się nieprawidłowe lub niekompletne, rejestrator odpowiedzialny za tę nazwę zostanie poproszony o ich natychmiastowe zaktualizowanie. Zapewnia to nie tylko klarowność rejestracji, ale także możliwość kontaktowania się z podmiotami rejestrującymi własne nowe nazwy domen eu i pociągania ich ewentualnie do odpowiedzialności.

W pierwszym kwartale 2013 w liczbach

Dzienna liczba nowych rejestracji była o 2% większa w pierwszym kwartale 2013 roku od średniej liczby nowych rejestracji z sześciu poprzednich lat, to jest od momentu wprowadzenia domeny na rynek, co przekłada się na wzrost o 3,6% rok do roku. Wskaźnik odnawiania usługi utrzymuje się na dość wysokim poziomie, przeciętnie 79%, czyli nieco powyżej średniej w tej branży.

Zamieszanie wprowadziła reklama marki „1&1”, gdyż wszystko za sprawą przedmiotu tej reklamy, ponieważ mowa w niej o możliwości rezerwacji nowych domen najwyższego rzędu. Sprawa dość dziwna szczególnie, że niedawno ICANN poinformował, że nie będzie szans na to, by była możliwość rejestrowania nowych domen jeszcze w tym roku.

Niemniej kolejka do rejestracji już rośnie w bardzo dużym tempie. Do wyboru na stronie 1&1 mamy do wyboru przeróżne domeny z TOP 20, wśród których znajdziemy takie końcówki jak: blog, web, app, online, shop czy car. Prócz tych kilku wybranych domen pozostaje do naszej dyspozycji bardzo obszerna lista nowinek. Sama zaś rezerwacja działa na zasadzie tworzenia kolejek do danej domeny, w związku, z czym jeśli ktoś nas uprzedził z rezerwacja danej domeny, to wcale nie znaczy, że nie masz jeszcze na nią szans, ponieważ pierwszy zarezerwowany musi ją wykupić jeśli jej nie wykupi kolejka przechodzi do nas, choć w tym przypadku raczej na to nie liczył bym.

Niestety jeszcze nic nie wiadomo o cenach jakie będą, pewne jest to, że rezerwacja jest darmowa. Jeśli wiec macie jakieś pomysły na własną końcówkę, to lepiej nie zwlekajcie z tym.

Co kryje się pod hasłem nTLD?

Tajemniczy skrót TLD oznacza on domenę najwyższego poziomu, rozwinięcie skrótu po angielsku - Top Level Domain. Jest to formalna nazwa tej części danej domeny znajdującej się na prawo od kropki kończącej.

Obecnie najbardziej popularnymi rozszerzeniami są com (commercial), net jak i org (organizacji non-profit) oraz rozszerzenia krajowe, takie jak pl (Polska), no (Norwegia) czy jp (Japonia).

Poprzedzająca litera „n” umieszczona przed hasłem TLD oznacza nowa (nTLD – New Top Level Domain). Przypuszczalnie pod koniec tego roku szacuje się że pojawi się około 700 nowych rozszerzeń domen nTLD.

Kilka przykładów które mają szanse na największe powodzenie:

 • app
 • art
 • auto
 • blog
 • car
 • cloud
 • online
 • football
 • hotel
 • mail
 • music
 • shop
 • sport
 • news

Niedługo firmy nie będą musiały korzystać ze standardową końcówką adresu tak jak wyżej na przykład pl. Będziemy mieli możliwość wykupienie dowolnej domeny najwyższego poziomu jaka tylko nasz interesuje (takie jak Google lub Apple), jednak będzie to bardzo drogie. Wyraziła na to zgodę Rada Dyrektorów ICANN, czyli organizacji zarządzającej której rząd USA przekazał czasowo prawo nadzoru nad systemem DNS.

Na dany moment istnieje ograniczona liczba końcówek domen. Ogólnie istnieją na chwile obecną 250 domen krajowych typu (us, jp) oraz 22 domeny najwyższego poziomu typu (org , net). ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) wyraził zgodę na zmianę, dzięki której przewiduje wprowadzenie dowolnej nazwy domeny najwyższego poziomu. Oprócz tego wprowadziła oraz zatwierdziła dokument Applicant Guidebook, który wyjaśnia, w jaki sposób różne firmy oraz organizacje mogą się starać o przyznanie dowolnej nazwy domeny najwyższego poziomu.

Z informacji agencji Reuters jak i AP (Associated Press) wywnioskować można, że aby starać się o przyznanie własnej domeny najwyższego poziomu to koszt 185 tysięcy dolarów to na dzień dzisiejszy około 577347 zł i konieczne będzie udowodnienie wszelkich prawa do przyznania takowej nazwy domeny. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers zamierza dla tego celu zatrudnić ogromną ilość przeszkolonych konsultantów, którzy będą sprawdzać wszystkie składane wnioski pod tym kontem.

Każdy z nabywców niespotykanych dotąd nazw domen będzie zmuszony do zapłaty 25 tysięcy dolarów rocznie, co na dzień dzisiejszy stanowi około 78012 zł za możliwość użytkowania ich. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ma pełne prawo uruchomienia aukcji wszelkich domen, jeśli znajdzie się kilka zasadnych wniosków dotyczących danej domeny. Właściciele nowych nazw domen będą mieli możliwość następnie pobierać opłaty od tych, którzy będą chcieli uruchomić stronę z daną końcówką należącą do nich. Oznacza to, że dość kosztowna inwestycja daje im możliwość na dużo szybki zwrot jak i duży zarobek.

Komentarze   

 
0 #1 Szwagier 2014-03-10 01:27
Witam, na początku chcę podziękować za informację o tych domenach, gdyż właśnie zastanawiam się nad kupnem nowej domeny, która dopiero wyszła, chciałbym tylko się dowiedzieć w jakich cenach można nabyć te nowe domeny, cy jest to jakiś duży koszt czy może nie?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież