DMOZ - Open Directory Project & Sitemapa XML

DMOZ i Sitemapa - firma KABZA wyjaśniaCo to jest Directory Mozilla i jak wpływa na wyszukania strony?

Open Directory Project nazywany także w skrócie DMoz od Directory Mozilla, jest to najbogatrzy otwarty. katalog stron internetowych. Jest to bezpłatny katalog moderowany przez ludzi w którym znajduje się ponad 5 milionów wpisów stron internetowych. Katalog ten jest także głównym źródłem informacji dotyczących stron internetowych pobieranych przez wszelkie wyszukiwarki, w tym także chyba każdemu znanej Google.
Samo dodanie naszej strony internetowej do katalogu Directory Mozilla nie zwiększy nam ruchu na naszej stronie www bezpośrednio z katalogu, lecz nie można go pominąć ani lekceważyć. Zbiory katalogu DMoz mogą być rozpowszechniane oraz przetważane bezpłatnie przez inne serwisy, a to już może mieć wymierny wpływ na ruch na naszej stronie internetowej. Zawartość katalogu Directory Mozilla wykorzystywana jest przez wiele serwisów między innymi przez Google Directory, które jest swoistą kopią Directory Mozilla. W internecie jest wiele kopii (czasem lepszych czasem gorszych) tego wspaniałego katalogu, dzięki czemu jeden wpis do Directory Mozilla może zapewnić wiele unikalnych linków do naszej strony internetowej z wszelkich serwisów znajdujących się na różnych serwerach mające inne adresy IP.

Umieszczenie strony internetowej w katalogu DMoz ma znaczący wpływ na PR jak i TR naszej strony internetowej, co przekłada się na pozycję naszej strony www w wyszukiwarce Google jak i innych. Katalog DMoz posiada wysoki PR8 jak i TR, dzięki czemu umieszczenie w prawidłowym miejscu wpisu w tym katalogu podnosi pozycję naszej strony internetowej, a także może mieć wpływ na zwiększenie naszego Page Rank jak i Trust Rank.

Powyżej wymienione czynniki sprawiają, że istnienie naszej strony internetowej w katalogu Directory Mozilla ma istotne znaczenie w kontekście pozycjonowania naszej strony www jak i pewnym wyznacznikiem.

Co to jest mapa naszej strony internetowej (sitemap) w języku XML?

Mapa naszej strony internetowej jest to wyspecjalizowany plik w formacie XML, który ma ułatwić robotom wyszukiwarek (takich jak google) jak najszybszą indeksację wszystkich podstron naszego serwisu internetowego.

Istnieją dwa typy sitemap stron internetowych, ale skupię się na tej w formacie XML, gdyż tylko ona jest akceptowana przez Google.

Pierwszy typ sitemapy to podstrona HTML, która zawiera listę wszystkich podstron w naszym serwisie. Jest ona zbudowana w schematyczny sposób według szczegółowych kategorii naszej strony internetowej. Jej zadaniem głównym jest ułatwienie użytkownikowi poruszania się po naszej witrynie internetowej.

Drugi typ sitemapy to Mapy w języku XML, które pozwalają nam na przekazanie wszelkich informacji o naszej witrynie www wszystkim wyszukiwarkom internetowym. Sitmapa w języku XML przekazuje wyszukiwarkom takim jak Google, Yahoo, Onet, MSN, wszystkie adresy URL znajdujące się na naszej stronie internetowej, dzięki czemu mogą one w łatwy sposób zostać umieszczone w indeksie wszystkich wyszukiwarek. Sitemapa w formacie XML jest konieczna zwłaszcza w bardzo rozległych serwisach, gdzie roboty wyszukiwarek bez pomocy sitmapy nie zawsze są w stanie odnaleźć wszystkich podstron naszego serwisu internetowego.

Mapy witryny przydają się nam wtedy, gdy:

  • treść naszej strony internetowej jest generowana dynamicznie,
  • strona zawiera podstrony, które nie mają bezpośredniego łącza ze stroną główną co utrudnia odnalezienie ich przez roboty wyszukiwarek,
  • serwis jest nowy i w internecie jest niewiele odnośników do niego,

W przypadku naszej ulubionej wyszukiwarki Google, za pomocą sitmapy strony można wysyłać do wyszukiwarek także dodatkowe informacje o naszych podstronach serwisu na przykład gdy posiadamy częste zmiany na stronie.

Dla większości stron internetowych wystarczy standardowa sitmapa witryny, ale jeżeli mamy specjalnie rozdzielona treść, to możemy przygotować kilka specjalnych formatów sitmap. Jednakże odnoszą się one jedynie do naszej ulubionej wyszukiwarki Google.

Formaty Sitmap witryn obejmują głównie:
Sitmapa strony internetowej wideo
Sitmapa strony www komórkowych
Sitmapa witryn www Google News
Sitmapa witryn geograficznych
Sitmapa serwisu Code Search

Komentarze   

 
0 #1 Ctruch 2014-03-10 01:28
Dzięki za poradnik, napewno się przyda, do tej pory nie widziałem o idnieniu czegoś takiego, a tu patrzcie, bardzo fajnie opisane, bardzo dużo przydatnych informacji, polecam
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież