Jak w dzisiejszych czasach chronić się przed nadmiernym SPAMem?

SPAM to zagrożenie w Internecie - jak się skutecznie bronić?Ochrona przed nadmiernym spamem wiąże się głównie z ochroną własnej poczty mailowej, ważne jest więc gdzie i jak się nim dysponuje. Zanim podamy swój adres w różnego typu formularzach, na stronach www czy grupach dyskusyjnych, powinniśmy zastanowić się dwa razy, gdyż od tej chwili Nasz adres może znaleźć się w bazie spamerów. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ochronę własnego adresu email, oraz ochroną przed sprzedażą naszych danych kontaktowych, co powszechnie jest bardzo modne.

Pierwszy i najważniejszy punkt to unikanie podawania adresu na niegodnych zaufania stronach. Na grupach dyskusyjnych i własnych stronach www podajemyj adres email w postaci niezrozumiałej dla robotów szukających adresów email za to zrozumiałej dla człowieka np.: adresmałpadomenapl lub adresup@domenapl. Dobrym pomysłem tutaj jest też umieszczanie własnych adresów email w postaci obrazków, co uniemożliwia programom spamerskim pozyskanie takich adresów do swoich baz. W Internecie istnieje wiele stron poświęconych tym metodom. Na własnych stronach www podajemy tylko niezbędne adresy. Musimy pamiętać o zapisaniu ich w odpowiedni sposób, tak jak nadmieniliśmy to wyżej.

Należy unikać 'klikania' na odnośniki w spamach, gdyż wejście na taki link jest często informacją dla spamera, że Twój adres email jest prawidłowy i regularnie czytasz pocztę, co może spowodować, że zaczniesz otrzymywać więcej spamu, którego chcemy się pozbyć.

Należy również wyłączyć automatyczne pobieranie obrazków w swoim programie pocztowym, ponieważ często pobranie obrazka z zewnętrznego serwera aktywuje odpowiedni skrypt, który informuje spamera, że wiadomość dotarła do nas, po czym wysyła kolejne ilości spamu.

Przede wszystkim musimy unikać korzystania z adresów catch-all., duża część programów do wysyłania spamu kieruje swoje maile na nieistniejące adresy w domenach klientów. Jeśli dla danej domeny uruchomione jest konto catch-all będą na nie spływały wiadomości adresowane na dowolnyciągznaków@domenapl, po czym zaspamuje nam się każde konto. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wszystkich aliasów, jakie są nam potrzebne i wyłączenie adresu catch-all.

Jeśli jesteśmy pewni, że adres email jest prawidłowy, należy wysłać odpowiedz nadawcy i zażądać usunięcia swojego adresu email z jego listy., a jeśli wysyłki spamu są z danego adresu nagminne i prośby o wypisanie nie skutkują, poinformować o takim zajściu możemy dostawcę usług internetowych spamera, bądź też zgłosić sprawę do rąk ścigania, gdyż jest to nie zgodne z prawem.

Przy spamerskich wiadomościach trzeba unikać otwierania podejrzanych załączników, ponieważ pod nimi kryją się często wirusy lub programy szpiegujące i wykradające poufne informacje z naszej poczty.

Ignoruj wszelkiego rodzaju łańcuszki, czyli na przykład wiadomości typu groźny nowy wirus, piramidka finansowa, pomoc chorej osobie lub super atrakcyjna oferta, zobacz sam. Maile te są świetnym sposobem na pozyskanie istniejących adresów email do baz spamerów, żerując na naszym dobrym sercu, stajemy się prostym pocztowym adresem na którym spamerzy zarabiają.

Komentarze   

 
0 #2 Stolar 2014-10-20 18:37
Popieram przedmówcę. Wykańczające kiedy codziennie mam 100 nowych wiadmości z czego tylko 1 lub 2 są istotne a reszta to SPAM. Bardzo przydatny artykuł. Podrawiam.
Cytować
 
 
0 #1 amnestia 2014-03-10 01:37
Spam dla każdego jest żenujący, codziennie na swoją skrzynkę pocztową dostaje mnóstwo nieistotnych informacji, dzięki za poradnik na pewno z niego skorzystam!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież