Wpływ na pozycjonowanie CSS3 oraz HTML5

Wpływ HTML5 oraz CSS3 na pozycjonowanieSzum wokół technologii html5 i css3 narasta od jakiegoś czasu. Sporo się mówi i pisze o ich wpływie na

pozycjonowanie stron internetowych.

Ale czy naprawdę mają one jakieś realne znaczenie dla naszych pozycji?

Każda nowa technologia przynosi szereg pytań. HTML5 i CSS3 nie są tutaj wyjątkami. I chociaż wykorzystywane są już od dość dawna, to wciąż nie ma jednoznacznych opinii, jak mogą wpływać na pozycjonowanie.

Na początek zaczniemy od CSS3

Ponieważ technologia ta ma olbrzymi wpływ na wizualny wygląd strony internetowej o tyle jej wpływ na pozycjonowanie jest znikomy. Otóż arkusze stylów zostały stworzone w celu oddzielenia warstwy prezentacji wizualnej, od warstwy odpowiedzialnej za przechowywane w niej wszelakie treści. A przecież głównie od jakości treści zależy jak dużo znaczy nasza strona internetowa dla robotów indeksujących wyszukiwarek.

Kaskadowe arkusze stylów w wersji trzeciej wprowadzają parę nowości dzięki którym web deweloperzy nie są zmuszeni do korzystania z obrazków, na przykład do tworzenie ładnych, animowanych przycisków w menu. W tym celu powinni używać takich rzeczy jak gradientów, zaokrąglonych rogów – zależne przede wszystkim od projektu graficznego.

To już może mieć znaczenie dla SEO. Tekst umieszczony na grafice jest dla robota indeksującego bezużyteczny, oczywiście zawsze powinno się używać atrybut ALT dla obrazków, ale trzeba pamiętać, że to nie to samo. Co innego, gdy umieścimy go w odpowiednio sformatowanym elemencie kodu html.

Wpływ CSS3 na pozycjonowanie jest znikomy, lecz odciąża Web deweloperów od używania javascript który w żaden sposób nie jest czytany przez wyszukiwarki oraz wiele osób wyłącza go w przeglądarkach – głównie ze względu na używające go reklamy na stronach www.

Wróćmy jednak do naszego HTML5

Jest to technologia która wprowadza wiele zmian i nowości. Takich, które dla zwykłego użytkownika Internetu pozostają bez znaczenia, gdyż sam wygląd stron internetowej nie zmienia się od ich zastosowania. Zmianie ulega w natomiast bezpośrednio w kodzie

strony www.

Czy jednak rzeczywiście zmiany te mają znaczenie z punktu widzenia optymalizacji? Główną zaletą jest zmniejszenie ilości kodu na stronie internetowej, a co za tym idzie przyspieszenie jej ładowania oraz zmianę ratio czyli stosunku kodu do treści na stronie. Nie od dziś wiadomo, że roboty premiują strony szybciej się wczytujące.

A kto najbardziej skorzysta na tych zmianach?

Niewątpliwym jest, że w momencie tego typu aktualizacji wiele stron internetowych straci swoje wypracowane pozycje, na rzecz serwisów bardziej wartościowych, zbudowanych w oparciu o prawidłowo wykorzystany najnowszej technologii HTML5. Pewnym także jest, że bezpośrednio skorzystają na tym użytkownicy Internetu którzy będą trafiać do najbardziej wartościowych witryn.

Kto jednak skorzysta na tych zmianach pośrednio? Otóż, serwisy, które dzięki temu, że ich właściciele są przewidujący oraz patrzą w przyszłość, już teraz budują swoje

strony internetowe

w oparciu o HTML5 i CSS3, podniosły w ten sposób swoje pozycje. Oczywistym jest, że wzrost pozycji jest nierozerwalnie związany ze wzrostem ruchu na stronie www, a ten jest jednym z głównych czynników generujących przychody na stronach.

Krótkie podsumowanie:

Zlecając budowę swojej strony internetowej od podstaw, zwróć uwagę wykonawcy, by została wykonana zgodnie z najnowszymi standardami seo. Uwierzcie zaprocentuje to w przyszłości, a nie są to, aż tak skomplikowane tematy, żeby zwykły użytkownik nie mógł zrozumieć ich podstaw.

Dobrze jest jeśli przed zleceniem stworzenia strony internetowej zapoznacie się z tym tematem. O wiele łatwiej współpracuję się z osobą kompetentną, która wie czego chce, a na dodatek wie, że jest to możliwe do wykonania oraz dużo trudniej będzie przekonać nieuczciwe firmy do swoich usług.

Pamiętajcie, że macie bezpośredni wpływ na technologie wykorzystywane do budowy waszej strony internetowej. Nikt nie może wam ich z góry narzucić, może je co najwyżej zarekomendować. Nie wykazujcie się ignorancją, bo wykorzystane technologię mają zasadniczy wpływ na optymalizacje oraz funkcjonowanie waszego serwisu.

Komentarze   

 
0 #3 Marek23 2014-10-20 18:27
Paulina ma rację. Dużo prawdy jest w tym artykule. Teraz firmy nie chcą się za darmo dzielić takimi informacjami, więc duży + dla was.
Cytować
 
 
0 #2 Kamillo 2014-10-02 15:09
Samo odświeżenie nie wystarczy. Grunt to przebudowanie strony tak aby zapewnić najlepsze optymalizacje. Przydatny artykuł, leci +
Cytować
 
 
0 #1 Paulina 2014-03-10 01:33
Rozwój technologi jest nieunikniony w każdej dziedzinie dlatego powinno się wymieniać strony internetowe co kilka lat, oraz odświeżać swój wizerunek
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież