Internetowa wymiana walut - czyli kantory online

Wymiana walut w internecie krok po krokuNa polskim rynku od 2011 r., a dokładniej od dnia wejścia w życie ustawy antyspreadowej, wciąż pojawiają się kolejne firmy oferujące możliwość wymiany waluty przez internet. Coraz częściej reklamują się one również w mediach tradycyjnych, ich przedstawiciele goszczą w ekonomicznych programach w radiu i telewizji. Wciąż jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: o co w tym wszystkim chodzi?

Czym jest kantor internetowy?

To nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnego, stacjonarnego kantoru, z którego każdy z nas pewnie nie raz korzystał. Odróżnia go tylko to, że... funkcjonuje w sieci. Wymiana waluty odbywa się za pośrednictwem strony internetowej i przelewów elektronicznych. Klient kantoru online przekazuje na jego rachunek wybraną walutę i otrzymuje w zamian na określone przez siebie konto odpowiednią kwotę w drugiej, pożądanej walucie. A to wszystko bez wychodzenia z domu

Polski rynek kantorów internetowych

Rozkwit rynku e-kantorów w Polsce niewątpliwie wiąże się z wprowadzeniem ustawy antyspreadowej, która umożliwiła kredytobiorcom spłatę rat w walucie, w której się zadłużyli. Obecnie w Polsce, według różnych źródeł, funkcjonuje ponad 30 e-kantorów. Prawie każdy z nich oferuje wymianę franków szwajcarskich, euro, dolarów amerykańskich i funtów brytyjskich, w niektórych znajdziemy również rzadziej poszukiwane waluty.

Gdzie w internecie można wymieniać walutę?

Osoba, która chce wymienić walutę przez internet, ma do wyboru 3 rodzaje serwisów:

  • kantory online, w których transakcja kupna lub sprzedaży waluty zawierana jest pomiędzy kantorem i jego klientem. To e-kantor ustala cenę kupna i sprzedaży waluty, zarabia na różnicy pomiędzy nimi.
  • platformy p2p (społecznościowej wymiany walut), które pełnią jedynie rolę pośrednika i instrumentu, z którego skorzystać mogą dwie osoby chcące wymienić się walutami. Platforma ta nie ma żadnego wpływu na wysokość kursu wymiany, proponowany jest on przez samych użytkowników. Od każdej zawartej transakcji naliczana jest prowizja, która stanowi źródło dochodów serwisu.
  • Serwisy grupowej wymiany walut, które gromadzą oferty kupna waluty od jak największej grupy osób i raz na jakiś czas, np. raz na dobę, dokonują hurtowego zakupu na rynku międzybankowym. Dzięki dużej ilości kupowanej waluty często mogą liczyć na korzystniejszy kurs. W Polsce funkcjonuje tylko jeden serwis tego typu – Ratomat, który umożliwia spłatę kredytu we frankach i euro.

W jaki sposób odbywa się wymiana walut online?

Kantory internetowe

Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie danego kantoru internetowego oraz podanie numerów kont: złotowego i walutowego. Następnie użytkownik definiuje waluty transakcji i przelewa na wskazane przez e-kantor konto taką kwotę, jaką chce wymienić. Po pewnym czasie jej równowartość w wybranej walucie przekazywana jest z powrotem na konto klienta.

Platformy p2p

W tym przypadku użytkownik przelewa pieniądze na konto serwisu i definiuje, po jakim kursie i jaką ilość danej waluty chciałby kupić. Transakcja dochodzi do skutku wtedy, gdy znajdzie się osoba, która złoży kontrofertę odpowiadającą tym parametrom. Odpowiednie kwoty w danych walutach przelewane są na konta obu stron.

Czym kierować się przy wyborze kantoru online?

Koszt wymiany

Z badań przeprowadzonych przez ranking kantorów internetowych JakiKantor.pl wynika, że głównym powodem korzystania z e-kantorów jest fakt, iż oferowany przez nie kurs wymiany jest atrakcyjniejszy niż w bankach czy tradycyjnych kantorach (dla 37% ankietowanych) i że właśnie cena waluty ma decydujące znaczenie przy podejmowaniu przez internautę decyzji odnośnie tego, z którego serwisu skorzysta

Nie należy jednak upraszczać sytuacji i sprowadzać jej do zasady „im tańszy, tym lepszy”. Po pierwsze bowiem, zapłata za kupioną walutę może wcale nie stanowić jedynego kosztu związanego z korzystaniem z usług e-kantoru. Do tego dojść może opłata za przelew (zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z kantoru nie posiadającego konta w naszym banku) lub prowizja (zwłaszcza w przypadku społecznościowej wymiany walut). Warto zatem dokładnie sprawdzić wszystkie te elementy i przekalkulować, czy serwis oferujący najatrakcyjniejszy kurs rzeczywiście będzie w naszym przypadku najlepszą opcją.

Czas realizacji transakcji

Po drugie natomiast – badania serwisu JakiKantor.pl wykazały, że dla 30% ankietowanych najistotniejszy był czas realizacji transakcji. W tej kwestii różnice pomiędzy poszczególnymi serwisami również mogą być spore. Ponownie pewne znaczenie odgrywać będzie tu bank, z i do którego przelewamy pieniądze. Jeżeli bowiem transakcja będzie realizowana w ramach przelewów wewnętrznych, może zostać zrealizowana nawet w przeciągu kilku minut. Jeżeli natomiast w ramach przelewów zewnętrznych, pomiędzy różnymi bankami – wtedy jej czas będzie dłuższy.

Warto również pamiętać, iż korzystając z platformy społecznościowej wymiany musimy liczyć się z tym, iż przyjdzie nam poczekać na kontrofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Im korzystniej będziemy chcieli wymienić walutę, tym będzie to trudniejsze. Dlatego osoby, którym zależy na szybkiej wymianie waluty, decydują się raczej kupić lub sprzedać ją kantorowi.

Opinie użytkowników

Zanim zdecydujemy się skorzystać z danego serwisu do internetowej wymiany walut warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej od osób, które miały już okazję skorzystać z jego usług. W tym przypadku pomocny może być ranking kantorów online JakiKantor.pl, który tworzony jest na podstawie głosów użytkowników, którzy oceniają poszczególne serwisy m.in. pod względem atrakcyjności kursu wymiany, czasu realizacji transakcji, portfela banków, jakości obsługi czy przejrzystości witryny.

Komentarze   

 
0 #2 Andreeeeeeej 2014-10-20 18:24
Bardzo przydatny artykuł. Coś dla mnie! Dzięki
Cytować
 
 
0 #1 Annalena 2014-10-02 15:12
Sama na codzien korzystam z kantoru internetowego, gdyż nie mam czasu na ten realny. Za dużo biegania. Bardzo dobry artykuł, chętnie poczytam o kantorach na tej porównywarce!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież