KeePass jako intuicyjne, łatwe narzędzie do zapamiętywania haseł

Bezpieczne życie w sieci ułatwia KeePassNie raz pisaliśmy o tym jak można łatwo stracić ważne dla nas dane przez proste hasło, dlatego postanowiliśmy napisać jak ułatwić sobie życie.

Najważniejsze jest posiadanie bardzo silnego hasła, lecz jak wspominaliśmy równie ważne jest odpowiednie przechowywanie go. Najłatwiejszy sposób po prostu je zapamiętać, lecz przy tylu portalach, stronach, e-mailach lub kont i tym podobnych trudno wymyśleć do każdego nowe trudne hasło oraz je zapamiętać (powinno się mieć do każdej strony oddzielne hasło).

Oczywiście to, że połączymy kilka słów ze sobą nie uchroni nas przed atakami typu Brute Force. Można hasła zapisać sobie w arkuszu kalkulacyjnym, ale każda osoba z dostępem do niego już miałaby pełnie władzy nad naszym wirtualnym żywotem, i tu z pomocą przychodzą nam programy takie jak: KeePass Password Safe, Access Manager, AnyPassword.

Sprawdziliśmy je i według nas najlepszym z wyżej wymienionych jest KeePass.

Niektórzy mniej doświadczeni użytkownicy powiedzą, że przecież przeglądarki same zapamiętują hasła. Owszem, lecz trzeba pamiętać, że można przez przypadek stracić takie hasło oraz osoba mająca dostęp do przeglądarki miałaby dostęp do naszych haseł. Inni powiedzą, że są do tego internetowe aplikacje, które przechowują nasze dane. Oczywiście, że takowe istnieją, ale dla potencjalnego hakera lepszym celem jest baza dziesiątek tysięcy haseł z serwisu niż pojedynczy komputer.

Natomiast KeePass cechuje się :

Zarządzanie hasłami

Hasła przechowywane poprzez KeePass można podzielić na ładnie uporządkowane grupy, które z kolei można podzielić na kolejne podgrupy. Dodatkowo KeePass śledzi czas modyfikacji, utworzenia, ostatniego dostępu, jak i wygaśnięcia przechowywanych przez nas wszystkich danych. Zarówno grupie jak i pojedynczemu hasłu można przypisać ikonę ułatwiającą identyfikację. Program posiada również mechanizm filtrowania bazy danych przez użytkownika.

Generator haseł

KeePass ma wbudowany porządny generator haseł, który umożliwia stworzenie przypadkowego, bardzo silnego hasła według podanych przez użytkownika kryteriów ilości, rodzaju znaków jak i określonego formatu. Podczas tworzenia haseł program wykorzystuje losowo pobierane dane z klawiatury jak i myszki.

Skróty klawiszowe

KeePass posiada możliwość zdefiniowanie globalnych skrótów klawiszowych, opartych na zdefiniowanej przez użytkownika kombinacji danych klawiszy. Po zastosowaniu skrótu klawiszowego, KeePass analizuje źródło zapytania, a następnie wypełnia je właściwe hasło i nazwę według szablonu. Istnieje możliwość zdefiniowane prywatnego szablonu, indywidualnie dla każdego hasła z naszej bazy danych.

Importowanie i eksportowanie danych

Dzięki mechanizmowi eksportu i importu danych, możliwe jest przenoszenie ich między różnymi aplikacjami. Dane mogą być przenoszone poprzez dane formaty HTML, XML , TXT oraz CSV. Listę formatów można rozszerzyć poprzez dodatkowe wtyczki.

Rozszerzenia

Właściciel KeePass może rozszerzyć jego funkcjonalności poprzez instalację wszelakich rozszerzeń. Dostępnych jest kilkadziesiąt rozszerzeń pogrupowanych według funkcji między innymi kopie zapasowe i synchronizacja, integracja z systemem, import i konwersja formatów. Ważne jest to, że autorami rozszerzeń są z reguły inne osoby niż twórcy KeePass, dlatego stosowanie rozszerzeń zmniejsza bezpieczeństwo przechowywania danych.

Tłumaczenie

Aplikacja Keepass jest dostępna w wielu językach, również w naszym ojczystym języku.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że zapamiętanie jednego długiego hasła dla Keepass jest dużo prostsze niż pamiętanie kilkunastu słabych haseł oraz KeePass jest chroniony przed atakami Brute Force po ustalonej liczbie nieudanych prób system sam wykasuje bazę danych.

Komentarze   

 
0 #1 Alicjaa 2014-10-20 17:57
Bardzo ciekawy artykuł. z pewnością skorzystam z tego dodatku, gdyż dzisiaj ciężko zapamiętać wszystkie nasze hasła. Bardzo przydatne urządzenia.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież